Honors & Awards

Home » About » Honors & Awards

Faculty Awards

College of Engineering faculty are recognized for teaching and research excellence through national, university and college awards.

National Awards

National Academy of Engineering (NAE)

2018, Eleftherios (Terry) Papoutsakis, Chemical & Biomolecular Engineering

2015, Norman Wagner, Chemical & Biomolecular Engineering

2012, Babatunde Ogunnaike, Chemical & Biomolecular Engineering

2008, Dennis Assanis, Mechanical Engineering

2008, David Mills, Electrical & Computer Engineering

2005, Dominic DiToro, Civil & Environmental Engineering

1996, Stanley Sandler, Chemical & Biomolecular Engineering

1990,  T.W. Fraser Russell, Chemical & Biomolecular Engineering

NSF Presidential Young Investigator

1991, Norman Wagner, Chemical & Biomolecular Engineering

1987, Abraham Lenhoff,  Chemical & Biomolecular Engineering

1986, Prasad Dhurjati, Chemical & Biomolecular Engineering

NSF Presidential Early Career Award for Scientists & Engineers (PECASE)

2009, Thomas Epps, Chemical & Biomolecular Engineering

2001, Javier Garcia-Frias, Electrical & Computer Engineering

2000, Anne Robinson, Chemical & Biomolecular Engineering

NSF Faculty Early Career Development Awards

2017, Joe Feser, Mechanical Engineering

2017, Rui Zhang, Computer & Information Sciences

2015, David Colby, Chemical & Biomolecular Engineering

2014, Ben Carterette, Computer & Information Sciences

2014, Feng Jiao, Chemical & Biomolecular Engineering

2014, Ioannis Poulakakis, Mechanical Engineering

2013, Chengmo Yang, Electrical & Computer Engineering

2013, Erik Thostenson, Mechanical Engineering

2013, April Kloxin, Chemical & Biomolecular Engineering

2011, Maciek Antoniewicz, Chemical & Biomolecular Engineering

2010, John Cavazos, Computer & Information Sciences

2010, Stephen Siegel, Computer & Information Sciences

2009, Jingyi Yu, Computer & Information Sciences

2009, Jack Puleo, Civil & Environmental Engineering

2009, Christopher Meehan,  Civil & Environmental Engineering

2009, Matthew Doty, Materials Science & Engineering

2008, Millicent Sullivan, Chemical & Biomolecular Engineering

2008, Xiaoming Li, Electrical & Computer Engineering

2007, Thomas Epps, Chemical & Biomolecular Engineering

2007, Xinqiao Jia, Materials Science & Engineering

2007, Tian-Jian Hsu, Civil & Environmental Engineering

2006, Christopher Rasmussen, Computer & Information Sciences

2005, Herbert Tanner, Mechanical Engineering

2004, Daniel Weile, Electrical & Computer Engineering

2004, Darrin Pochan, Materials Science & Engineering

2004, Chien-Chung Shen, Computer & Information Sciences

2003, Eric Furst, Chemical & Biomolecular Engineering

2003, Kristi Kiick, Materials Science & Engineering

2002, Anne Robinson, Chemical & Biomolecular Engineering

2001, Javier Garcia-Frias, Electrical & Computer Engineering

2000, Pei Chiu, Civil & Environmental Engineering

2000, Paul Imhoff, Civil & Environmental Engineering

2000, Rachel Davidson, Civil & Environmental Engineering

2000, Chandra Kambhamettu, Computer & Information Sciences

Office of Naval Research (ONR) Young Investigator Award

2009, Joshua Zide, Materials Science & Engineering

2004, Anette Karlsson, Mechanical Engineering

2004, Daniel Weile, Electrical & Computer Engineering

1999, Dennis Prather. Electrical & Computer Engineering

1998, Xiang-Gen Xia, Electrical & Computer Engineering

1996, Dion Vlachos, Chemical & Biomolecular Engineering

Air Force Office of Scientific Research (AFOSR) Young Investigator Award

2016, Bingyun Yun, Chemical & Biomolecular Engineering

2015, Christopher Schuetz, Electrical & Computer Engineering

2010, David Burris, Mechanical Engineering

2010, Jingyi Yu, Computer & Information Sciences

2009, Thomas Epps, Chemical & Biomolecular Engineering

2009, Erik Thostenson, Mechanical Engineering

University Awards

Francis Alison Faculty

2014, Abraham Lenhoff, Chemical & Biomolecular Engineering

2008, Chin-Pao Huang, Civil & Environmental Engineering

2001, Tsu-Wei Chou, Mechanical Engineering

1993, Stanley Sandler, Chemical & Biomolecular Engineering

1990, T.W. Fraser Russell, Chemical & Biomolecular Engineering

Francis Alison Young Scholars (also MANGONE)

2013, Juejun Hu, Materials Science & Engineering

2013, Juejun Hu, Materials Science & Engineering

2012, Maciek Antoniewicz, Chemical & Biomolecular Engineering

2011, Thomas Epps, Chemical & Biomolecular Engineering

2005, Anette Karlsson, Mechanical Engineering

2004, Kristi Kiick, Materials Science & Engineering

1999, Raul Lobo, Chemical & Biomolecular Engineering

1998, Lian-Ping Wang, Mechanical Engineering

UD Excellence in Teaching

2016, Jenni Buckley, Mechanical Engineering

2016, Allen Jayne, Civil & Environmental Engineering

2013, Juejun Hu, Materials Science & Engineering

2012, James Atlas, Computer & Information Sciences

2011, Ismat Shah, Materials Science & Engineering

2009, Terrence Harvey, Computer & Information Sciences

2007, Jack Puleo, Civil & Environmental Engineering

2005, Michael Greenberg, Mechanical Engineering

2002, Paul Amer, Computer & Information Sciences

2001, Lori Pollock, Computer & Information Sciences

2000, Adarshpal Sethi, Computer & Information Sciences

1998, Ajay Prasad, Mechanical Engineering

1997, Kathleen McCoy, Computer & Information Sciences

1996, Ardeshir Faghri, Civil & Environmental Engineering

1994, Errol Lloyd, Computer & Information Sciences

1993, Sandra Carberry, Computer & Information Sciences

1987, Michael Greenberg, Mechanical Engineering

1977, Michael Greenberg, Mechanical Engineering

1968, T.W. Fraser Russell, Chemical & Biomolecular Engineering

UD Excellence in Advising

2013, Eric Furst, Chemical & Biomolecular Engineering

2013, Jennifer Buckley, Mechanical Engineering

2001, Kathleen McCoy, Computer & Information Sciences

1995, Ardeshir Faghri, Civil & Environmental Engineering

UD Trabant Award for Women's Equity

2017, Heather Doty, Mechanical Engineering

2016, Jenni Buckley, Mechanical Engineering

2012, Michael Chajes, Civil & Environmental Engineering

2009, Pam Cook, Associate Dean of Engineering

2008, Thomas Buchanan, Mechanical Engineering

2004, Lori Pollock, Computer & Information Sciences

College of Engineering Awards

Dean's Award for Excellence in Service & Community Engagement

2017, Lori Pollock, Computer & Information Sciences

2016, Ismat Shah, Materials Science & Engineering

2015, Steven Dentel, Civil & Environmental Engineering

COE Slocomb Excellence in Teaching (NOW DISCONTINUED)

2009, Sue McNeil, Civil & Environmental Engineering

2008, Steven Dentel, Civil & Environmental Engineering

2007, Jack Puleo, Civil & Environmental Engineering

2006, Harry Shenton, Civil & Environmental Engineering

2005, Babatunde Ogunnaike, Chemical & Biomolecular Engineering

2004, Ardeshir Faghri, Civil & Environmental Engineering

2002, Daniel Weile, Electrical & Computer Engineering

COE Excellence in Teaching

2017, Joshua Enszer, Chemical & Biomolecular Engineering

2016, Eric Furst, Chemical & Biomolecular Engineering

2015, Jill Higginson, Mechanical Engineering

2014, Jennifer Buckley, Mechanical Engineering

2013, Hui Fang, Electrical & Computer Engineering

2010, Allen Jayne, Civil & Environmental Engineering

2009, Abraham Lenhoff, Chemical & Biomolecular Engineering

2008, Christopher Roberts, Chemical & Biomolecular Engineering

2007, Ismat Shah, Materials Science & Engineering

2004, Babatunde Ogunnaike, Chemical & Biomolecular Engineering

2003, Pei Chiu, Civil & Environmental Engineering

2002, Daniel Weile, Electrical & Computer Engineering

2001, Harry Shenton, Electrical & Computer Engineering

2000, Dennis Prather, Electrical & Computer Engineering

COE Outstanding Junior Faculty

2017, Joshua Zide, Materials Science & Engineering

2016, Lucas Lu, Mechanical Engineering

2015, Feng Jiao, Chemical & Biomolecular Engineering

2014, Jill Higginson, Mechanical Engineering

2013, Jingyi Yu, Computer & Information Sciences

2012, Maciek Antoniewicz, Chemical & Biomolecular Engineering

2012, Matthew Doty, Materials Science & Engineering

2011, Millie Sullivan, Chemical & Biomolecular Engineering

2010, Xingiao Jia, Materials Science & Engineering

2009, Thomas Epps, Chemical & Biomolecular Engineering

2007, Eric Furst, Chemical & Biomolecular Engineering

2006, Darrin Pochan, Materials Science & Engineering

2005, Kristi Kiick Materials Science & Engineering

2005, Daniel Weile, Electrical & Computer Engineering

2004, Javier Garcia-Frias, Electrical & Computer Engineering

2002, Anne Robinson, Chemical & Biomolecular Engineering

2002, Harry Shenton, Civil & Environmental Engineering

2001, Xiang-Gen Xia, Electrical & Computer Engineering

2000, Dennis Prather, Electrical & Computer Engineering

1999, Raul Lobo, Chemical & Biomolecular Engineering

1997, Dion Vlachos, Chemical & Biomolecular Engineering

1997, Kathleen McCoy, Computer & Information Sciences