University of Delaware - College of Engineering


College Committees

Educational Activities & Accreditation Committee

Robert Hunsperger
Department Representative
Pei Chiu
Department Representative
Michael Keefe
Department Representative
Raul Lobo
Department Representative
Nii Attoh-Okine
Ad Hoc Member
F. Charles Shermeyer
Asst Dean, Undergraduate Svcs
Michael Vaughan
Sr Asst Dean, Academic Affairs
Charlie Boncelet
Department Representative
Robert Opila
Department Representative

COE EM Lab Oversight Committee

Douglas Buttrey
Department Representative
Ian Hall
Decisions regarding usage
Chao-Ying Ni
Lab director
Darrin Pochan

COE Strategic Planning Committee

Thomas Buchanan
Chair
Takashi Buma
Department Representative
Dominic DiToro
Department Representative
Eric Furst
Department Representative
Jack Gillespie
Department Representative
Abraham Lenhoff
Department Representative
Sue McNeil
Department Representative
Eleftherios Papoutsakis
Department Representative
Darrin Pochan
Department Representative
Dennis Prather
Department Representative
Michael Santare
Department Representative

Computing Clusters Ad-Hoc Committee

Dominic Di Toro
Beowulf Clusters
Stanley Sandler
Beowulf Clusters
Lian-Ping Wang
Beowulf Clusters
Daniel Weile
Beowulf Clusters

Conflict of Interest Committee

Antony Beris
Department Representative
Charles Boncelet
Department Representative
Daniel Cha
Department Representative
Tsu-Wei Chou
Chair

Council's Colleges Student Services & Affairs Steering Committee

Senior Assistant Dean
College Representative

Dean's Advisory Council

Kenneth Barner
Department Chair - ECE
Thomas Buchanan
Deputy Dean
Christine Cook
Chief Operating Officer
Ardeshir Faghri
Center Director-DCT
Neal Fontana
Chairman - ROTC
Eric Furst
Center Director - CMET
John Gillespie
Center Director - CCM
Jill Higginson
Center Director-CBER
Nobuhisa Kobayashi
Center Director - CACR
David Martin
Chair - MSE
Dennis Mertz
Center Director - CBE
Ajay Prasad
Center Director - CFCR
Harry Shenton
Department Chair - CEE
F. Charles Shermeyer
Assistant Dean
Michael Vaughan
Senior Assistant Dean for Academic Advisement
Dionisios Vlachos
Center Director-CCST
Norman Wagner
Department Chair- CHE
Kathleen Werrell
Assistant Dean

eCALC Committee

James Byrnes
IT Manager
Christopher Donohue
Department Representative
Paul Imhoff
Department Representative
Michael Keefe
Chair
Fouad Kiamilev
Department Representative
Annette Shine
Department Representative

Elections Committee

Busby Attoh-Okine
Chair
Eric Furst
Department Representative

Engineering Faculty

Matthew Doty
Secretary to the Engineering Faculty

Engineering Outreach Advisory Committee

Eric Furst
Department Representative
Keith Goossen
Department Representative
Michael Keefe
Department Representative
Robert Opila
Department Representative
Joseph Tanner
Outreach Representative
Kathleen Werrell
ex officio
Dirk Heider
Department Representative

Faculty Senate

Douglas Buttrey
Senator
Douglas Puleo
Senator
Kausik Sarkar
Senator

First Year/Semester Committee

Charles Boncelet
Department Representative
Michael Chajes
Department Representative
Dominic Di Toro
Department Representative
Ian Hall
Department Representative
Michael Keefe
Department Representative
Sue McNeil
Department Representative
Ajay Prasad
Department Representative
Christopher Roberts
Department Representative
F. Charles Shermeyer
College Representative
Daniel Weile
Department Representative

FS COCAN Committee

Jochen Lauterbach
Department Representative

FS Committee on Faculty Welfare and Privileges

Abraham Lenhoff
Department Representative

FS Committee on General Education

Michael Keefe
Department Representative

FS Committee on Instructional, Computing, and Research Support Services

Lian Ping Wang
Chair

FS Committee on Research

Annette Shine
Department Representative

FS Committee on Student and Faculty Honors

Ismat Shah
Department Representative

FS Coordinating Committee on Education

Robert Opila
Chair

FS Faculty Senate Library Committee

Victor Kaliakin
Department Representative

Promotion & Tenure

Guang Gao
Department Representative
Darrin Pochan
Department Representative
Steve Dentel
Department Representative
Eleftherios Papoutsakis
Department Representative

RISE Advisory Committee

Busby Attoh-Okine
Department Representative
Ardeshir Faghri
Chair
Fouad Kiamilev
Department Representative
Raul Lobo
Department Representative
F. Charles Shermeyer
ex officio
Michael Vaughan
ex officio
Bookmark and Share